Navn (A-Z)
CLX träningsband med 11 öglor -  2.10 meter från Theraband
Theraband-clx-11-loops
 
SEK 177,50 Inkl. moms
SEK 142,00 Exkl. moms
CLX träningsband med öglor - 22 meter från Theraband
Theraband-clx-22m
 
SEK 1 695,00 Inkl. moms
SEK 1 356,00 Exkl. moms
Instrumentpanel 1 Till 2 Av 2

 

TheraBand CLX-band 

Innovativt träningsband med integrerade öglor för rehabilitering och funktionell träning

TheraBand® CLX-band  är nästa generation av träningsband och kombinerar funktionerna från ett traditionellt träningsband, loop, tubing och förankringssystem i en enda produkt. Med de patenterade integrerade öglorna skapas helt nya möjligheter för rehabilitering, fysioterapi, styrketräning och funktionell träning. Produkten används av fysioterapeuter, arbetsterapeuter, personliga tränare och privatpersoner som söker ett mångsidigt träningsredskap med många användningsområden.

CLX står för "Consecutive Loops", vilket innebär att bandet är utrustat med flera sammanhängande öglor som gör det möjligt att skapa olika grepp och förankringspunkter utan knutar eller extra tillbehör. Detta förenklar träningen och gör det lättare att utföra både över- och underkroppsövningar med korrekt teknik.

Utvecklat för modern rehabilitering

TheraBand CLX-band används ofta inom rehabilitering eftersom de integrerade öglorna gör det möjligt att utföra övningar även för personer med nedsatt greppstyrka eller begränsad handfunktion. Bandet kan användas med öppet grepp, slutet grepp eller helt utan grepp, vilket ger stor flexibilitet i behandlingen.

Mångsidigt träningsredskap för hela kroppen

CLX-bandet kan användas till träning av axlar, armar, rygg, bål, höfter och ben. De många öglorna möjliggör flera greppositioner och gör det enkelt att anpassa motståndet till olika övningar och användare. Produkten passar lika bra i kliniken som på gymmet eller hemma.

Flera motståndsnivåer för individuell progression

TheraBand CLX-band  finns i flera färgkodade motståndsnivåer som gör det enkelt att anpassa träningen efter användarens styrka och mål. Den långa rullen är idealisk för kliniker och träningsanläggningar som vill kunna klippa band i önskade längder efter behov.

Fördelar och funktioner

  • Patenterade öglor ger många grepp- och träningsmöjligheter
  • Ersätter träningsband, loop, tubing och förankringssystem
  • Latexfritt material passar allergikänsliga användare
  • Perfekt för fysioterapi, rehabilitering och styrketräning
  • 21 meter rulle ger maximal flexibilitet och ekonomi

Hur använder du ett TheraBand CLX-band 

  • Klipp bandet i önskad längd efter användningsområde
  • Välj lämplig ögla för grepp eller förankring
  • Utför styrke-, mobilitets- eller rehabiliteringsövningar
  • Anpassa motståndet genom val av färg och bandlängd
  • Förvara bandet torrt och skyddat efter användning

Vanliga frågor (FAQ)

  • Vad skiljer CLX från vanliga träningsband? De integrerade öglorna ger fler träningsmöjligheter
  • Är CLX-bandet latexfritt? Ja, det innehåller inte naturgummilatex
  • Kan det användas inom rehabilitering? Ja, det är utvecklat för klinisk användning
  • Passar det personer med svagt grepp? Ja, öglorna minskar behovet av greppstyrka
  • Kan bandet klippas till önskad längd? Ja, rullen är avsedd för flexibel användning